URAZ MECHANICZNY SIATKÓWKI

9 listopada 2015 Okulista  No comments

Siatkówka. Stłuczenia gałki ocznej mogą spowodować specjalną postać uszkodzenia siatkówki. Jest to wstrząśnienie siatkówki, zwane także obrzękiem Berlina. W tylnym biegunie gałki ocznej widać mlecznobiały obszar, nieostro odgraniczony od otoczenia, obrzękniętej siatkówki. Zmętnienie siatkówki narasta przez pierwsze 24 godz. po urazie. Cofanie się obrzęku jest powolne i trwa od kilku dni do kilku tygodni. Plamka żółta wygląda jak wiśniowoczerwona plama. Zaleca się leżenie, środki rozszerzające źrenicę oraz uszczelniające naczynia. Obrzęk warstwy splotowatej zewnętrznej doprowadza do powstania mniejszych lub większych torbieli, łączących się następnie w jedną, dużą torbiel o wyglądzie ciemno- wiśniowej plamy ostro kontrastującej z otoczeniem. Torbiele pourazowe plamki żółtej mogą doprowadzić do powstania otworu. Odróżnienie tych stanów jest czasem trudne. Istnieje różnica refrakcji między środkiem a brzegami otworu. Niekiedy w otworze widać pojedyncze naczynia naczyniówki. Ostrość wzroku obniża się. Celem umknięcia odwarstwienia siatkówki należy zastosować fotokoagulację lub koagulację laserową. W wypadku odwarstwienia metodę tę łączy się z innymi, wg wskazań dla danego przypadku. Zejściem zmian obrzękowych plamki żółtej mogą być zmiany zwyrodnieniowe, trwale upośledzające widzenie środkowe. Częściej występuje odwarstwienie siatkówki w wyniku jej rozdarcia w innych, niż plamka żółta, miejscach dna oka lub wskutek oderwania jej od rąbka zębatego. Szczególnie usposobione do odwarstwień pourazowych siatkówki są oczy krótkowzroczne. Odwarstwienie siatkówki wymaga leczenia operacyjnego, właściwego dla danego przypadku. Pacjenci z wylewem krwi do ciała szklistego powinni być hospitalizowani, jako podejrzani o od- warstwienie siatkówki.

Wylewy krwi do oka stanowią zasadniczy, ale ciągle jeszcze nie rozwiązany problem okulistyczny. Wskutek zgniecenia gałki ocznej ulegają rozdarciu naczynia tęczówki, ciała rzęskowego i siatkówki, dając krwawienia do komory przedniej, ciała szklistego lub do obu jednocześnie. Krew może wchłonąć się z komory przedniej w ciągu 1 do 3 dni bez dalszych następstw, z ciała szklistego wchłania się bardzo długo. Zdarzają się tzw. krwotoki wtórne, pojawiające się w 2 do 5 dni po urazie. Pacjenta należy unieruchomić w łóżku z zasłoniętymi oczami. Na oko z krwotokiem zakłada się kompres z kwasu borowego. Podawanie dożylne mocznika lub manni- tolu, jeśli nie ma przeciwwskazań ogólnych, przyspiesza wchłanianie się krwi. Niekiedy wstrzykuje się poza gałkę oczną hia- luronidazę. Zdania, co do podawania środków rozszerzających źrenicę, są podzielone.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>