-
Choroiditis suppurativa i ostre zapalenia tęczówki
3 grudnia 2015 Okulista
-
Może być pochodzenia egzogennego lub endogennego. Obraz kliniczny zależy od ciężkości infekcji. W bardzo ciężkich przypadkach choroba zaczyna się od choroiditis diffusa puru- lenta i doprowadza do panophthalmitis. Zejściem tego zapalenia jest tzw. ślepe oko kocie (amaurotic cat’s eye). W początkowym okresie choroby widzenie jest znacznie upośledzone, w końcu dochodzi do destrukcji i atrofii gałki. Czasem ropny proces przerzutowy może zlokalizować się (choroiditis metastatica purufenta circumscripta). Zakażenie przez toxoca- ra canis może dawać podobne objawy i powinno być zawsze brane pod uwagę w rozpoznaniu różnicowym.
Jest schorzeniem częstym, może być wywołane przez czynniki egzogenne, w większości przypadków jest pochodzenia endogennego. Przebieg kliniczny zależy od ciężkości schorzenia, czas trwania 3-6 tygodni. Choroba zaczyna się nagle, klasycznymi objawami (nastrzyknięcie rzęskowe, uszkodzenie utkania tęczówki, rozszerzenie naczyń tęczówki, źrenica nieruchoma. obrzęk śródbłonka rogówki i delikatne złogi w rogówce, we wczesnych okresach choroby objaw Tyndalla). Wszystkie te objawy są połączone z bólami oka i okolicy n. trójdzielnego, ze światłowstrętem, łzawieniem i upośledzeniem widzenia.
Pod względem przebiegu klinicznego i etiologii odpowiada ostremu zapaleniu tęczówki, w proces chorobowy jest jednak wciągnięta większa część błony naczyniowej. Okres trwania ostrej fazy choroby jest dłuższy, większe jest niebezpieczeństwo uszkodzenia oka. Choroba może zacząć się nagle i ostro, w postaciach o przebiegu piorunującym nastrzyknięcie rzęskowe jest intensywne, charakterystycznym objawem jest obrzęk powieki dolnej.
Ciecz wodnista zawiera czasem wysięk włóknikowy, rogówka jest mętna z licznymi osadami na powierzchni jeżeli wysięk pozasoczewkowy jest masywny, mogą powstać całkowite zrosty przednie i sekluzja źrenicy. W przebiegu choroby może wystąpić upośledzenie widzenia, zapalenie nerwu wzrokowego, obrzęk okolicy plamki żółtej, wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, spłycenie komory tylnej, zaćma.
Leave a reply