-
Działanie promieniowania jonizującego na skórę powiek
24 grudnia 2015 Oczy
-
Bezpośrednim efektem promieniowania jonizującego na skórę jest wytworzenie się rumienia, który znika w ciągu 24 godz. W 10 do 28 dni później pojawia się przekrwienie i obrzęk skóry, któremu może towarzyszyć łuszczenie się skóry. Objawy te mogą minąć nie pozostawiając trwałych zmian lub mogą doprowadzić do bliznowatych zmian skóry. W przypadkach zastosowania wysokich dawek promieniowania ulegają zniszczeniu mieszki włosowe, następuje wypadanie brwi i rzęs.
W przewlekłym uszkodzeniu skóry powiek promieniowaniem jonizującym występują zmiany o charakterze zanikowym, które rozpoczynają się od uporczywego swędzenia.
Działanie promieniowania jonizującego na spojówkę. Efektem wysokich dawek promieniowania jonizującego jest obrzęk i przekrwienie spojówki. W okresie późniejszym występuje charakterystyczne rozszerzenie naczyń. Do najpoważniejszych zmian występujących w spojówce po napromieniowaniu guzów powieki można zaliczyć rogowacenie nabłonka spojówki.
Działanie promieniowania jonizującego na rogówkę. Rogówka jest względnie oporna na promieniowanie jonizujące. Pierwszym objawem uszkodzenia popromiennego rogówki jest obniżenie czucia. Towarzyszą temu trudno gojące się ubytki nabłonka rogówki. Rzadziej spotyka się owrzodzenia rogówki doprowadzające nieraz do przebicia, przebiegającego prawie bez odczynu bólowego. Próby leczenia przeszczepieniem rogówki kończą się zwykle niepomyślnie.
Leave a reply