Jaskra przewlekła i zaćmy

7 lipca 2017 Oczy  No comments

W oczach z płytką komorą przy tworzeniu się zaćmy i zmianie objętość soczewki może wystąpić ostry napad (w fazie pęcznienia). W przypadkach tych należy usunąć soczewkę po obniżeniu c. ś. Jeszcze lepiej usunąć ją przed napadem, przy stwierdzeniu zwężenia się kąta.

Przy napadzie w oku z zaćmą niedojrzałą trzeba jednocześnie wykonać usunięcie soczewki z wycięciem tęczówki, aby uniknąć następnego zabiegu. Termin wprowadzony przez Graeffego na określenie wzrostu c. ś. w oku operowanym z powodu jaskry z zamkniętym kątem. Jest to równoczesne spłycenie komory ze wzrostem c. ś. występujące w różnych okresach po zabiegu, następnego dnia, kilka tygodni lub miesięcy po nim. Niektórzy łączą późne wystąpienie jaskry złośliwej z zaprzestaniem podawania atropiny po zabiegu. Zazwyczaj występuje ona, gdy przed zabiegiem kąt nie został całkowicie otworzony środkami osmo- tycznymi.

Leczenie. W 1962 r. Chandler i Grant polecali podawanie atropiny, dość skutecznie działa usunięcie soczewki. Polecono także perilentikularne nacięcie ciała szklistego, polegające na irydektomii z pozostawieniem soczewki i na sklero- tomii z nacięciem błony szklistej. W drugim oku należy wykonać profilaktycznie wycięcie tęczówki.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>