-
URAZY MECHANICZNE NARZĄDU WZROKU – STŁUCZENIA
2 grudnia 2015 Okulista
-
Można podzielić je na bezpośrednie i pośrednie. W pierwszym przypadku uraz działa tylko na okolicę uszkodzoną, w drugim – niszczące działanie urazu przenosi się z okolicy uszkodzonej na oko i jego przydatki. Wynik urazu w obu przypadkach może być identyczny, tak w początkowym, jak i końcowym okresie.
Powieki. Urazy tępe powiek, luków brwiowych, policzków są nadzwyczaj częste. Powodują one, nieraz znaczny, obrzęk tkanek i wylew krwi do powiek. W urazach głowy połączonych ze złamaniem kości czaszki wylewy krwi do powiek mogą pojawiać się w 12 do 24 godz. po wypadku. W przypadku złamań sklepienia czaszki krew spływa wzdłuż m. dźwi- gacza do powieki górnej. W złamaniach podstawy czaszki krew nacieka powiekę dolną. Pojawienie się wylewów w powiekach po 3 dniach po urazie świadczy o tylnej lokalizacji źródła krwotoku. Celem ustalenia miejsca uszkodzenia i krwotoku wskazane jest wykonanie odpowiednich rentgenogramów czaszki.
Zdarzają się samoistne krwawienia do powiek jako jedyny i początkowy objaw skazy krwotocznej. Negatywny wywiad co do urazu, a przede wszystkim właściwe badanie krwi pozwala na ustalenie rzeczywistej przyczyny krwawienia. Krwotoki do powiek pochodzenia miejscowego nie wymagają leczenia. Zimne okłady, np. z kwasu borowego, stosowane kilka razy dziennie mogą przynieść ulgę pacjentowi.
Urazy tępe mogą powodować otarcia naskórka, rany powierzchowne lub rozerwania skóry i mięśni. Należy się liczyć z tym, że najmniejsze nawet uszkodzenie może być miejscem wyjścia ciężkich zakażeń bakteryjnych. Należy wobec tego dokonać zawsze prawidłowego opracowania chirurgicznego łącznie z założeniem szwów.
Oczodół. Wylew krwi do oczodołu w następstwie urazu tępego może być tak znaczny, że powoduje wytrzeszcz gałki ocznej. Cofanie się wytrzeszczu jest powolne i trwa tygodniami. Rzadko występuje otorbienie krwiaka oczodołu.
Leave a reply