APARATURA DO ZDJĘĆ CZ. II

24 grudnia 2015 Oczy  No comments

Najczęściej stosowane połączenia filtrów światło fluorescencji na tle ciemnego podłoża. Daje to wysoki stopień kontrastu, który pozwala na dokładne uwidocznienie miejsc fluoryzujących.

Możliwych jest wiele kombinacji w zestawieniu filtrów, połączenie idealne nie powinno przepuszczać do kliszy fotograficznej żadnego promieniowania, które nie jest fluorescencją z dna oka.

Dobranie odpowiedniego filtru pobudzającego jest sprawą prostą. Trudności występują przy dobieraniu filtru odcinającego i polegają na tym, że pasmo absorpcji światła przez fluoresceinę znajduje się w około 470 nm, a pasmo fluorescencji w 520 nm. Bliskość tych pasm stwarza trudności w dobraniu dostatecznie selektywnego filtru, który by w maksymalnym stopniu pochłaniał światło pobudzające.

Wstępnie, przy wyborze filtrów, posługujemy się katalogami. Ostatecznego wyboru odpowiedniego zestawu filtrów najlepiej dokonać doświadczalnie wykonując szereg zdjęć, przez różne filtry, rurki z heparynowaną krwią pobraną u pacjenta w około 10 minut po wstrzyknięciu fluoresceiny. Wybieramy taki zestaw filtrów, przez który uzyskaliśmy najbardziej kontrastowe zdjęcie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>