CHELATONY i LEKI WISKOZOWE

12 grudnia 2015 Okulista  No comments

W leczeniu oparzeń rogówki alkaliami wykorzystano działanie chelatonów, związków kompleksowych o wysokim powinowactwie do wielu metali. Jednym z nich jest preparat EDTA (ethylendiamintetraacetate). W leczeniu oparzeń wapnem i w celu rozpuszczania depozytów wapnia w zwyrodnieniu pas- mowatym używa się 2-sodowej soli preparatu, która łącząc się z wapniem daje sól sodowo-wapniową. Neutralizacja lekiem zapobiega zmętnieniom rogówki w następstwie oparzeń. Lek działa dobrze na powierzchnię obnażoną z nabłonka. W klinice okulistyki SDL opracowano metodę postępowania w oparzeniach wapnem, polegającą na zakrapianiu wersenianu sodowego 10% co 1 min. w ciągu 15 min., 3,5% co 5 min. w ciągu godziny, dalej w zależności od rozległości uszkodzenia co godzina lub dwie.

Leki wiskozowe używane są jako osłona rogówki w suchym zapaleniu rogówki, w zwyrodnieniach neuropatycznych, w go- nioskopii i do szkieł kontaktowych. Metylceluloza używana w roztworach wodnych jest nie drażniąca, łatwa do sterylizacji i nie stanowi pożywki dla bakterii. Stosuje się roztwory 0,5- -2%. Jej działanie osłaniające wzmaga działanie środków znieczulających i pilokarpiny.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>