Choroba wywołana przez wirusy gruczołów ślinowych

18 grudnia 2015 Oczy  No comments

Zapalenie spojówek oraz rogówki i spojówek w odrze i różyczce nie stanowi większego niebezpieczeństwa, natomiast zakażenia dodatkowe mogą być niebezpieczne. Celem zapobieżenia powikłaniom stosuje się miejscowo łagodne ko- lyria antyseptyczne, sulfonamidy, antybiotyki w połączeniu z leczeniem ogólnym.

W chorobie z wtrętami c y t o m e g a 1 i c z n y m i (nazywanej także chorobą wywołaną przez wirusy gruczołów ślinowych, ponieważ czynnik chorobotwórczy znajdowano w gruczołach ślinowych zwierząt i ludzi) mogą wystąpić zmiany w narządzie wzroku w postaci keratomalacji, dacryocystitis, dacryoadenitis, scleritis, uveitis, chorioiditis, retinitis, neuritis, zaćmy. Badania histologiczne wykazują w tych przypadkach charakterystyczne wtręty cytomegaliczne w błonach ocznych.

W ziarnicy wenerycznej pachwin stwierdza się w spojówce liczne czerwone pryszcze wielkości łebka szpilki. Powieki są obrzęknięte, spojówki przekrwione. Obrzęk węzłów chłonnych rozwija się wcześnie, może objąć okolicę podszczękową, a nawet okolicę m. sternocleidomastoideus i okolicę nadobojczykową. Objawy oczne ustępują po 3-4 tygodniach, odczyn ze strony węzłów chłonnych utrzymuje się przez dłuższy czas powrót do zdrowia – z reguły bez trwałych następstw.

W chorobie kociego pazura objawy chorobowe występują przede wszystkim w spojówce powiekowej. Wśród proliferacji stwierdza się żółte ziarna i dość często żółtawe owrzodzenia pokryte wydzieliną śluzowo-ropną. Powiększenie węzłów chłonnych przyusznych jest objawem stałym, często wyprzedza objawy spojówkowe.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>