Epinefryna i inhibitory anhydrazy węglanowej

6 grudnia 2015 Oczy  No comments

Jest bardzo cennym lekiem w leczeniu jaskry z otwartym kątem. Preparaty: Eppy, Glaucon Lyophine, Glauposin. Używa się jej w stężeniach 1 lub 2%, 1 do 3 razy dziennie. Epinefrynę podaje się zwykle w połączeniu z mioty- kami, lecz w niektórych przypadkach działa ona skutecznie sama lub w połączeniu z inhibitorami anhydrazy węglanowej. Ponieważ nie zwęża źrenicy i nie wpływa na akomodację, używanie jej samej lub z inhibitorami anhydrazy węglanowej rozwiązuje problem leczenia przynajmniej przez pewien okres u młodych pacjentów z krótkowzrocznością i starszych ze zmętnieniami soczewek dodanie epinefryny do miotyków ' powoduje dalsze obniżenie się c. ś. Zmniejsza ona produkcję cieczy wodnistej i zwiększa łatwość odpływu.

Objawy uboczne. Ogólne – bóle głowy, przyspieszenie akcji serca, podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, nadmierne pocenie, zblednięcie, drżenie i niepokój ogólny miejscowe – po długotrwałym podawaniu może nastąpić odkładanie się grudek melaniny w spojówce. W oczach bezsoczewkowych może występować makulopatia cofająca się po odstawieniu leku.

Acotazolamide – Diamox jest lekiem szeroko stosowanym. Dawka dzienna waha się od 125 mg do 1 g w podzielonych dawkach. Zwiększenie dawki ponad 1 g dziennie wydaje się być bez większego wpływu. Powoli uwalniające się kapsułki (Diamox Sequels 500 mg) w pewnych przypadkach działają korzystniej i są lepiej tolerowane. Niektórzy pacjenci dobrze znoszą dawkę 1 g, u innych przy mniejszej dawce występują objawy uboczne, jak drżenie palców, lub bardziej przykre objawy żołądkowo-jelitowe – biegunki, nudności, utrata apetytu, spadek wagi ciała, ogólne osłabienie. Chorzy lepiej tolerują lek, gdy przyjmują go wraz z potasem zawartym w sokach owocowych lub też w opłatku po 0,3 lub 0,5 g. U nie- licznych pacjentów przyjmujących Diamox przez długi okres czasu występuje kamica nerkowa. Jeżeli epizody nerkowe się powtarzają, naleiy przerwać kurację.

Innymi inhibitorami anhydrazy węglanowej są: methazola- mide (Neptasane w tabl. 50 mg), dichlorphenamide (Daranide lub Oratrol w tabl. 50 mg), etoksyzolamid (Cardrase w tabl. 125 mg). W przypadku dwóch pierwszych leków dawka 50 mg odpowiada 250 mg Diamoxu, podobnie jak 125 mg dawka ethoxzolamide. Leki te nie powodują kamicy.

Inhibitory anhydrazy węglanowej mają znaczenie w długotrwałym, zachowawczym leczeniu jaskry prostej i pozwalają na uniknięcie operacji.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>