Ostry alergiczny nieżyt spojówek (atopic conjunctivitis)

4 listopada 2015 Oczy  No comments

Ostry alergiczny nieżyt spojówek cechuje się nagłym początkiem i obrzękiem spojówki, powodującym uporczywe palenie, swędzenie, światłowstręt występuje najczęściej obustronnie. Obrzęk spojówki nadaje oku wygląd szklisty. Węzły chłonne przyuszne nie są powiększone (w odróżnieniu od nieżytów innego pochodzenia, np. wirusowego). Z oka wydziela się początkowo treść płynna, wodnista, później śluzowa, a nawet śluzowo-ropna. W wydzielinie znajduje się dużo komórek kwasochłonnych. W rozpoznaniu różnicowym należy uwzględnić keratoconiunctivitis epidemica, zapalenie pochewki gałkowej, trychinozę oczu. Leczenie ostrego alergicznego nieżytu spojówek polega na stosowaniu leków zwężających naczynia, leków przeciwhistaminowych, wyeliminowaniu czynników uczulających (alergenów) i – jeśli to możliwe – na odczuleniu czynnym. Korzystne jest także użycie preparatów sterydowych.

Przewlekły alergiczny nieżyt spojówek. Nie przebiega tak dramatycznie jak ostry. Niekiedy nie stwierdza się wyraźnych objawów zapalnych, występuje natomiast uczucie swędzenia i palenia oczu, światłowstręt.

Alergiczne zapalenie skóry powiek i spojówek. Klinicznie ta postać odczynu alergicznego objawia się zmianami skórnymi o różnym charakterze i nasileniu (zaczerwienienie skóry, zgrubienie i obrzęk skóry, zmiany o charakterze egzemy) oraz nieżytem spojówek. Spojówki są silnie przekrwione, chorzy uskarżają się na nieznośne swędzenie i palenie, wydzielina z oka może być nieznaczna, zawiera eozynofile. Alergiczne zapalenie skóry powiek i spojówek należy m.in. różnicować z nieżytem spojówek i zapaleniem skóry powiek pochodzenia bakteryjnego. Leczenie polega przede wszystkim na usunięciu alergenu, stosowaniu leków zwężających naczynia, leków przeciwhistaminowych, miejscowym podawaniu sterydów. Przeciwwskazaniem do podawania sterydów są wirusowe schorzenia oka. W leczeniu należy unikać środków, które mogą działać jako alergeny (np. niektórych leków anty- septycznych). Źle są znoszone maści i nie należy stosować ich na chorą skórę.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>