Uczulenie typu późnego

16 grudnia 2015 Oczy  No comments

Uczulenie typu późnego jest często uważane za synonim alergii tuberkulinowej. Pogląd ten ma znaczenie czysto historyczne. Uczulenie typu późnego jest właściwe nie tylko dla gruźlicy, lecz także dla wszystkich prawie antygenów bakteryjnych, pasożytniczych, wirusowych, grzybiczych. Kontaktowe zapalenie skóry wywołane przez niektóre substancje chemiczne należy do tej samej gfupy odczynów immunologicznych. Należy podkreślić, że człowiek jest szczególnie podatny na rozwój alergii typu późnego.

W zakresie narządu wzroku uczulenie typu późnego jest przyczyną zapalenia powiek, zapalenia spojówek, egzemy skóry powiek. Do tej grupy zapaleń należy m.in. polekowe i kontaktowe zapalenie spojówek i skóry powiek (contact dermatitis).

Kontaktowe zapalenie skóry jest alergią ograniczoną do komórek skóry. Częstość zapaleń skóry tego typu wzrasta z każdym rokiem. Na czoło wysuwają się zapalenia skóry typu zawodowego, kolejną przyczyną zapaleń kontaktowych są leki (prokaina i jej pochodne, sulfonamidy) i kosmetyki. Człowiek uczulony na jedną z tych substancji może reagować na inne z tej grupy (uczulenie krzyżowe). Bardzo ważna jest jakość nabłonka. Osoby o skórze suchej, szorstkiej, podobnej do rybiej łuski, stale podrażnionej są szczególnie podatne na tę postać alergii. Ważnym czynnikiem jest częstość kontaktu z daną substancją (antybiotyki u pielęgniarek, detergenty u gospodyń domowych, substancje używane do barwienia włosów u kosmetyczek i fryzjerów).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>