Zapalenie spojówek kąpielowe

23 listopada 2015 Oczy  No comments

Wiele objawów powiekowych może występować w chorobach wywołanych przez wirusy. Rozlany obrzęk powiek może być wczesnym objawem mononukleozy zakaźnej, ostrego nagminnego zapalenia mózgu, ziarnicy wenerycznej pachwin. Vitiligo i poliosis (zjaśnienie brwi i rzęs) może wystąpić w zespole Vogt-Koyanagi.

Wtrętowe zapalenie spojówek noworodków rozwija się niekiedy w drugim tygodniu po urodzeniu i daje objawy kliniczne ropnego gonokokowego zapalenia oczu. We wtrętowym zapaleniu spojówek stwierdza się obrzęk powiek, wyraźny skurcz i tendencję do ich wywinięcia. Wydzielina spojówkowa jest najczęściej bardzo obfita, ropna, żółta, rzadziej zielona. Spojówka jest przekrwiona i ma wygląd ziarnisty, co jest powodem wprowadzenia terminu para- trachoma. W niektórych przypadkach obserwuje się rozwój błony rzekomej pokrywającej spojówkę. Ostry okres choroby trwa 2-3 tygodnie. Niekiedy może wystąpić owrzodzenie rogówki lub głębokie jej zapalenie. Choroba ma raczej przebieg łagodny, rokowanie jest mniej poważne niż w rzeżączko- wym zapaleniu spojówek. Postępowanie lecznicze i zapobieganie jest oparte na tych samych zasadach jak w rzeżączko- wym zapaleniu oczu.

Zapalenie spojówek kąpielowe (basenowe) jest zwykle początkowo jednostronne, objawy chorobowe w drugim oku występują pod koniec drugiego lub trzeciego tygodnia. Rozwój choroby jest powolny i postępujący. Spojówka powiekowa jest silnie nastrzyknięta, niekiedy czer- wonopomidorowa w okolicy tarczki.

Po upływie 2-3 tygodni stwierdza się liczne guzki w okolicy załamka spojówki. Opisanym zmianom towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych przyusznych, są one twarde, ruchome i niebolesne. W leczeniu stosuje się miejscowo antybiotyki i sulfonamidy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>