-
Jaskra przewlekła i podostra – kontynuacja
6 grudnia 2015 Okulista
-
Leczenie. Powinno być chirurgiczne prawie we wszystkich przypadkach. We wczesnych przypadkach, gdy nie ma zrostowego zamknięcia kąta, leczenie miotykami jest zadowalające. Kąt wtedy otwiera się łatwo, a C. ś. ulegą normalizacji. Jednak w większości przypadków leczonych zachowawczo wcześniej czy później powstają zrosty w kącie komory, c. ś. wzrasta. Podaje się wtedy silniej działające miotyki, a nawet inhibitory anhydrazy węglanowej. Z powodu zrostów nie udaje się jednak obniżyć c. ś. W jaskrze podostrej i przewlekłej powinno się unikać inhibitorów, anhydrazy węglanowej z wyjątkiem okresu przed i po operacji. Podawanie ich może dawać poczucie fałszywego bezpieczeństwa, przez obniżenie c. ś. przy jednoczesnym tworzeniu się trwałego, zrostowego zamknięcia kąta.
Wybór zabiegu: we wczesnych okresach wycięcie obwodowe tęczówki powoduje otworzenie się kąta i zapobiega jego zamykaniu się. W przypadkach zrostów w kącie potrzebny jest zabieg filtracyjny. W decyzji możną się oprzeć na tono- grafii – jeśli przy stosowaniu miotyków wartość C jest dobra, wystarczy irydektomia, jeśli niska – trzeba wykonać operację filtrującą. Często momentem decydującym jest wygląd tarczy i zmiany w polu, jeśli one występują – wycięcie obwodowe tęczówki jest niewystarczające, zabieg filtracyjny da je większe obniżenie c. ś. i zapobiega dalszym zmianom. Motywy wyboru zabiegu podkreślają raz jeszcze konieczność wczesnego wykonania go. W rozległym zrostowym zamknięciu kąta można dodatkowo wykonać cyklodializę, lecz nie daje ona zbyt dobrego wyniku.
W omawianych przypadkach kąt w drugim oku jest zwykle zwężony i predysponowany do zamykania się – dobrze jest przeto wykonać profilaktycznie irydektomię obwodową.
Leave a reply