-
Jaskra zależna od stanów zapalnych oka
21 grudnia 2015 Oczy
-
Jaskra w ostrych stanach zapalnych tęczówki i ciała rzęskowego powstaje zazwyczaj wskutek zwiększenia oporu na odpływ, choć produkcja cieczy jest w tych stanach zazwyczaj zmniejszona. Klinicznie stwierdzamy przekrwienie głębokie, światłowstręt, wysięk komórkowy w komorze przedniej, przekrwienie tęczówki, zwężenie źrenicy, kąt komory w odróżnieniu od ostrej jaskry jest otwarty.
Leczenie: miejscowe – mydriatica, sterydy i ogólnie antybiotyki, sulfonamidy, salicylaty, czasem sterydy – zależnie od tła. W chronicznych stanach zapalnych tęczówki i ciała rzęskowego jaskra powstaje czasem wskutek zmian w utkaniu beleczkowym z powodu przedłużającego się stanu zapalnego, lub też powstaje trwała jaskra w wyniku utworzenia się rozległych, obwodowych zrostów przednich. Leczenie polega na podawaniu epinefryny i inhibitorów anhydrazy węglanowej, często trzeba wykonać operację filtracyjną.
Innym mechanizmem powstania jaskry jest zrośnięcie źrenicy i powstanie iris bombę. Przypadki te są bardzo trudne do leczenia. Irydektomia może obniżać c. ś., lecz może być również urazem dla oka prowadzącym do zaniku gałki. W większości tych przypadków wzrok jest znacznie upośledzony, zależnie od zmętnień wr soczewce.
Jaskra w oku bezsoczewkowym. Powstaje albo wskutek zrostów obwodowych z powodu opóźnienia odtwarzania się komory przedniej (leczenie zachowawcze lub cyklodializa), albo w wyniku bloku źrenicy z powodu przylegania membrana hyaloidea do tylnej powierzchni tęczówki. Powodem tego jest również opóźnienie w odtwarzaniu się komory przedniej lub też stan zapalny po zabiegu. W leczeniu należy stosować mydriatica, aby rozszerzyć źrenicę i znieść blok.
Innym powodem jaskry w oku bezsoczewkowym jest wrastanie nabłonka do komory przedniej. Nabłonek wrastając może odgrodzić komorę przednią od tylnej, powodując ostry atak jaskry. W takim przypadku może pomóc irydektomia, lecz niestety, istnieje nieubłagana tendencja do nawrotów.
Leave a reply