Jaskra zależna od stanów zapalnych oka

21 grudnia 2015 Oczy  No comments

Jaskra w ostrych stanach zapalnych tęczówki i ciała rzęskowego powstaje zazwyczaj wskutek zwiększenia oporu na odpływ, choć produkcja cieczy jest w tych stanach zazwyczaj zmniejszona. Klinicznie stwierdzamy przekrwienie głębokie, światłowstręt, wysięk komórkowy w komorze przedniej, przekrwienie tęczówki, zwężenie źrenicy, kąt komory w odróżnieniu od ostrej jaskry jest otwarty.

Leczenie: miejscowe – mydriatica, sterydy i ogólnie antybiotyki, sulfonamidy, salicylaty, czasem sterydy – zależnie od tła. W chronicznych stanach zapalnych tęczówki i ciała rzęskowego jaskra powstaje czasem wskutek zmian w utkaniu beleczkowym z powodu przedłużającego się stanu zapalnego, lub też powstaje trwała jaskra w wyniku utworzenia się rozległych, obwodowych zrostów przednich. Leczenie polega na podawaniu epinefryny i inhibitorów anhydrazy węglanowej, często trzeba wykonać operację filtracyjną.

Innym mechanizmem powstania jaskry jest zrośnięcie źrenicy i powstanie iris bombę. Przypadki te są bardzo trudne do leczenia. Irydektomia może obniżać c. ś., lecz może być również urazem dla oka prowadzącym do zaniku gałki. W większości tych przypadków wzrok jest znacznie upośledzony, zależnie od zmętnień wr soczewce.

Jaskra w oku bezsoczewkowym. Powstaje albo wskutek zrostów obwodowych z powodu opóźnienia odtwarzania się komory przedniej (leczenie zachowawcze lub cyklodializa), albo w wyniku bloku źrenicy z powodu przylegania membrana hyaloidea do tylnej powierzchni tęczówki. Powodem tego jest również opóźnienie w odtwarzaniu się komory przedniej lub też stan zapalny po zabiegu. W leczeniu należy stosować mydriatica, aby rozszerzyć źrenicę i znieść blok.

Innym powodem jaskry w oku bezsoczewkowym jest wrastanie nabłonka do komory przedniej. Nabłonek wrastając może odgrodzić komorę przednią od tylnej, powodując ostry atak jaskry. W takim przypadku może pomóc irydektomia, lecz niestety, istnieje nieubłagana tendencja do nawrotów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>